Pasożyty wewnątrz nas…
Nie od dziś wiadomo, że pasożyty żerujące w organizmach ludzi mają zgubny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet życie. Tematyka, którą poruszamy jest nieprzyjemna i może wywoływać odrazę, lecz niezależnie od tego czy będziemy na ten temat mówić czy nie, zagrożenie pasożytami istnieje. Są tuż, tuż. Obok nas lub w nas…!

Przez tysiąclecia pasożyty zdołały tak dobrze przystosować się do warunków życia i rozmnażania się w organizmie ludzkim, że nie jest on w stanie ich rozpoznać i zniszczyć. Ci nieproszeni goście mogą zachwiać naszą równowagę biologiczną, zaburzyć funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a nawet zagrozić naszemu życiu.

Niektórzy sądzą, że to przedwczesny alarm, że nie ma co się tym tak przejmować, bo przecież nie żyjemy w krajach trzeciego świata. Nic bardziej mylnego! Statystycznie w dziewięciu na dziesięć przypadków mamy możliwość zarażenia się pasożytami. Nawet w najbogatszych krajach Europy na zarobaczenie, czyli chorobę wywołaną przez jaja i larwy pasożytów choruje co trzeci człowiek. Nikt z nas, bogaty czy biedny, dorosły czy dziecko, mężczyzna czy kobieta, nie jest bezpieczny i może zachorować na przykład na glistnicę.

Epidemiolodzy biją na alarm: większość ludności świata jest nosicielami takich lub innych pasożytów, począwszy od tasiemców różnych typów o długości od 10 do 15 metrów do organizmów mikroskopijnej wielkości. Najnowsze doniesienia medyczne mówią, że 95% osób jest żywicielem od 1 do 5 pasożytów.

Pasożyty występują u wszystkich ludzi, ale nie wszyscy ludzie chorują. Kiedy człowiek negatywnymi emocjami, złym odżywianiem i stylem życia gromadzi zanieczyszczenia i osłabia swoje siły obronne, zostają stworzone odpowiednie warunki do gwałtownego rozmnożenia i rozwoju pasożytów. A zaczyna się zawsze niewinnie: niedostateczna higiena, nawyk trzymania rąk przy ustach, zanieczyszczone jedzenie, niedomyte warzywa i owoce, niedogotowane mięso czy futro naszego domowego zwierzątka, którego nie odrobaczamy. Jednak największe ilości pasożytów występują w produktach wieprzowych, dostępnych w handlu powszechnym: boczek, szynka, wędliny, hot dog, a także w rybach.

W organizmie człowieka może żyć i rozmnażać się około 300 różnych gatunków pasożytów – dlatego warto zwrócić uwagę na odrobaczanie organizmu. Dotychczas uważano, że opanowały one tylko układ pokarmowy człowieka, a szczególnie jelito grube. Okazuje się jednak, że można je znaleźć w dowolnym organie wewnętrznym naszego ciała: w wątrobie, trzustce, płucach, narządach rozrodczych, mięśniach, stawach, krwi, skórze, oczach, a nawet w mózgu. Dostają się tu różnymi drogami… 

Oznaki Inwazji Pasożytniczych ! (wg Gienadija MAŁACHOWA)

 • Zaparcia i biegunki – robaki, poprzez swój kształt i duże rozmiary mogą mechanicznie klinować niektóre przewody i prześwit jelita. Intestacja licznymi organizmami pasożytniczymi może zamknąć wspólne przewody żółciowe i jelitowe, co prowadzi do rzadkich i ciężkich wypróżnień. Z drugiej strony, szereg pasożytów wytwarza substancje podobne do hormonów, doprowadzając do utraty sodu i chlorków, co prowadzi do częstych i rozrzedzonych wypróżnień.
 • Gazy i wzdęcia – wiele pasożytów zamieszkuje górną część jelita cienkiego, gdzie wywoływane przez nie zapalenie prowadzi do wzdęć i gazów. Problem może zwiększać się w trakcie konsumpcji produktów ciężkostrawnych (np. fasoli, owoców, czy surowych warzyw). Chroniczne wzdęcia narządów brzusznych są oznaką utajonej obecności pasożytów.
 • Syndrom żołądkowo-jelitowy – pasożyty mogą podrażniać i jednocześnie wywoływać zapalenie ścianek jelita, co prowadzi do schorzeń żołądkowo-jelitowych i zaburzenia przyswajania substancji odżywczych, zwłaszcza tłuszczowych. Prowadzi to do wytwarzania twardego kału i nadmiaru tłuszczu w stolcu.
 • Bóle w stawach i mięśniach – pasożyty osiedlają się w najbardziej korzystnych miejscach, np. w płynie stawowym i mięśniach. Bóle oraz zapalenia stawów i mięśni są również wynikiem uszkodzenia komórek przez niektóre pasożyty lub immunologiczną reakcję na ich istnienie.
 • Alergie – pasożyty mogą podrażniać, a niekiedy także przebijać ścianki jelit, co zwiększa ryzyko przeniknięcia do nich wielkich, nieprzetrawionych molekuł, a w efekcie prowadzi do reakcji alergicznej. Pasożyty wywołują również podwyższoną produkcję immunoglobuliny E.
 • Problemy skórne – pasożyty jelitowe mogą powodować wystąpienie pokrzywki, wysypki, egzemy, reakcji skórnych o charakterze alergicznym. Pasożytnicze pierwotniaki mogą być przyczyną owrzodzeń skóry, opuchlizny, krost, brodawczaków, stanów zapalnych skóry.
 • Anemia – niektóre rodzaje robaków jelitowych przytwierdzają się do śluzówki jelita i wysysają substancje odżywcze gospodarza. Występowanie ich w dużej ilości może doprowadzić do znacznej utraty krwi, powodując tym samym niedobór żelaza(anemię). Rzęsistek może również żywić się plemnikami!!
 • Nerwowość – produkty uboczne przemiany materii i substancje toksyczne pasożytów mogą podrażniać centralny układ nerwowy, co prowadzi do niepokoju i nerwowości!
 • Bezsenność – częste przebudzenia w środku nocy, zazwyczaj między 2 a 3 godziną mogą być wynikiem prób organizmu pozbycia przez wątrobę toksyn. Naruszenie snu może być spowodowane również nocnym wydostaniem się pasożytów przez odbyt. Jedną z przyczyn powstawania hemoroidów jest rozwój pasożytów(owsików) pod błoną jelita prostego.
 • Zgrzytanie zębami – Bruksizm, czyli nienormalne zgrzytanie zębami, ściskanie zębów i tarcie między nimi często towarzyszy inwazji pasożytów. Objawy te najczęściej obserwuje się u śpiących dzieci.
 • Chroniczne zmęczenie – symptomy chronicznego zmęczenia to: słabość, objawy podobne grypie, apatia, depresja, utrata koncentracji, słaba pamięć. Te objawy fizyczne, umysłowe i emocjonalne mogą być wywołane obecnością pasożytów i prowadza do anemii oraz deficytu substancji odżywczych w organizmie z powodu nieprawidłowego wchłaniania białek, węglowodanów, tłuszczy i witaminy A i witaminy B12.
 • Uszkodzenia immunologiczne – pasożyty obniżają wydzielanie immunoglobuliny A. Ich istnienie regularnie stymuluje reakcje systemu i z czasem może osłabić ten tak ważny życiowo mechanizm immunologiczny, otwierając drogę do przenikania infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Rodzaje pasożytów!

Tasiemce – jest kilka rodzajów: uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowiec i inne. Osiągają długość do kilku metrów. W organizmie pasożytują dorosłe formy, larwy i jaja, które są bardzo toksyczne i potrafią przenosić się do każdego miejsca w organizmie(oka, mięśni, mózgu, nerwów, itd.) Źródłem zakażenia jest głównie mięso, ale również zwierzęta, niedomyte owoce, zwłaszcza jagody, i zioła. Powodują złe funkcjonowanie układów, co w konsekwencji może doprowadzić do wyniszczenia.

Przywry – to pasożyty wątroby i woreczka żółciowego. Do zakażenia dochodzi po wypiciu wody pochodzącej ze stojących zbiorników wodnych, spożycia rosnących w nich roślin, zawierających larwy lub jedząc zakażone mięso. Trafiając do przewodu pokarmowego, larwy przywr wnikają do przewodów i pęcherzyka żółciowego, a z czasem do innych narządów wraz ze strumieniem krwi lub przez otrzewną. Podczas migracji młode przywry powodują mechaniczne uszkodzenia tkanek. Czasem częściowo lub całkowicie zatykają światło przewodów. Produkty przemiany materii przywr zwiększają wrażliwość organizmu, a następnie rozwój objawów alergicznych. Przywry znajdowane są również w: żołądku, oczach, trzustce, wyrostku robaczkowym, żyle wrotnej, plwocinie, a także pod skórą.

Glista ludzka – Robak z rodziny obleńców o długości 20-40 cm. Pasożyt ten przyczynia się do:

– osłabienia bariery odpornościowej,

– astmy, alergii,

– infekcji dróg oddechowych,

– niedokrwistości,

– złej przemiany materii,

– uczuleń na pokarmy,

– złego wchłaniania składników odżywczych,

– pogorszenia ogólnego stanu zdrowia,

– wyniszczenia wątroby, nawet u rocznych dzieci,

– liczne, bardzo poważne problemy zdrowotne.

Owsikimają długość od 10-13mm. W czasie snu człowiek zarażony owsikami zanieczyszcza swoje ręce, paznokcie i bieliznę! Jajeczka potem przedostają się z pościeli i rąk na wszystkie przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. Owsica powoduje: migrenę, lęki, swędzenie odbytu. Owsiki wydzielają silne toksyny, które rozregulowują układ nerwowy, powodując rozdrażnienie i depresje.

 

Lamblie – Pasożyty w jelicie cienkim, kanałach i pęcherzyku żółciowym. Występują w dwóch formach wegetatywnej, ruchowej i nieruchomej jako cysty. Posiadają cztery pary rzęsek i przyssawkę. Przywierają do błony śluzowej jelit i kanalików. Zarazić można się przez spożycie zanieczyszczonych cystami produktów, owoców, warzyw i wody( w wodzie mogą żyć do 5 tyg.), przez zainfekowane ręce lub przedmioty.

Objawy:

– u dzieci – cykliczne, krótkookresowe podwyższenie temperatury,

– zakażenie jelit i wątroby, którym towarzyszą rozwolnienia lub i zaparcia, nieprzyjemny smak w ustach i zgaga, odbijanie się,

– burczenie, przelewanie w brzuchu, mdłości, skurcze, wzdęcia,

– poczucie ogólnego wyczerpania, spowolnienie rozwoju u dzieci,

– zap. Pęcherzyka i przewodów żółciowych – ostra kolka wątrobowa i/lub tępe i ciągłe nasilające się w trakcie jedzenia, kamica żółciowa, żółtaczka, wymioty żółcią i płynami,

– zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, bóle w dołku podsercowym,

– zaburzenia systemu nerwowego( zmęczenie, rozdrażnienie, apatia, płaczliwość, bóle głowy i mięśni)

– zaburzenia przemiany materii.

Rzęsistki i Chlamydie – Potrafią zmieniać formy z rzęsistkowej na amebową lub cystowatą. Zatrzymują na swojej powierzchni komórki limfy i krwi, potrafią się maskować i upodabniać do otoczenia, są podobne do komórek ludzkich. Występują nie tylko w układzie płciowym i nie tylko tą drogą może nastąpić zakażenie. Można się nim zarazić przez żywność (mięso, ryby, warzywa, owoce, przetwory mleczne), wodę (baseny, wanna, łaźnia), przedmioty codziennego użytku (bielizna, pościel), skupiska ludzkie ( szkoła, przedszkole, szpital), zwierzęta.

Chlamydia nie może żyć bez rzęsistka. Wykorzystuje go do rozmnażania. Komórka rzęsistka są dla chlamydii kryjówką. Chlamydia wywołuje np. ziarnicę złośliwą, zapalenie stawów, zapalenie cewki moczowej. Często jest przyczyną niepłodności.